Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

Rny Gastrik Bypass Operasyonu, obezite ile mücadele için gerçekleştirilen ve metabolik cerrahi kapsamında bulunan bir operasyondur. Bu operasyon kapsamında mide, biri büyük ve biri küçük olmak üzere iki parçaya ayrılır.

Üst kısımda bulunan küçük mide bölümü, doğrudan kalın bağırsağa bağlanır ve bu sayede mide hacmi küçültülmüş olur. Ayrıca bağırsakların bir kısmı da devre dışı bırakılmış olur.

Bağırsakların bir kısmının devre dışı kalması da, vücuda alınan besinlerin doğrudan vücuttan atılması anlamına gelir. Dolayısıyla kilo alımı da engellenmiş olur.

Söz konusu operasyonu geçirmiş olan hastalar, tokluk hissini daha az besinle yaşarlar ve böylelikle hem iştah baskılanmış, hem de kilo alımının önüne geçilmiş olur.

Genel hatlarıyla bakıldığı zaman Rny Gastrik Bypass operasyonu, bir mide küçültme operasyonudur.

Operasyon genellikle diyetlerle ya da egzersizlerle kilo sorununu aşamayan insanlar için önerilmektedir.

Rny Gastrik Bypass Operasyonu Kimlere Yapılır?

Mide küçültme operasyonundan önce, hasta üzerinde tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerinin uygulanmış olması gerekir.

Eğer söz konusu yöntemlerden sonuç alınmadıysa, o halde bu hastalara mide küçültme ya da Rny Gastrik Bypass operasyonu önerilebilir.

Peki hastalara mide küçültme operasyonu önerilmesi için hangi şartların bulunması gerekir? Bunları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Obezite hastaları için ameliyatsız yöntemlerden sonuç alınamamış olması,
 • Aşırı kiloya bağlı insülin direnci oluşması,
 • Eklem rahatsızlıklarının yaşanmaya başlamış olması,
 • Beden kitle indeksinin 40’tan fazla olması.

Eğer tüm bu koşullar hastada bulunuyorsa, o halde hastaya Rny Gastrik Bypass operasyonu önerilebilir.

Rny Gastrik Bypass Operasyonu Neden Yapılır?

Aşırı kiloları bulunan ve kilolarından ötürü başka sağlık sorunları yaşamaya başlayan hastaların hayatı, ciddi anlamda zorlaşabilir.

Hatta gerekli önlemlerin alınmadığı durumlarda, hastanın hayatını tehdit edebilecek durumlar ortaya çıkabilir.

Aşırı kiloları bulunan hastalar, obezite sorunu dışında hipertansiyon, yüksek kolesterol, gastro-özofageal reflü, kısırlık, kalp ve damar hastalıkları, 2. tip diyabet gibi sorunlar yaşayabilir.

Mide küçültme operasyonu eğer zamanında uygulanmış olursa, hastada söz konusu rahatsızlıkların yaşanmasının önüne geçilmiş olur.

Böylelikle bu hastalıkların getirebileceği riskler de ortadan kaldırılır. Hastalar hem fazla kilolarından kurtulmuş olurlar, hem de başka hastalıkların getirmiş olduğu zorluklardan da kurtularak daha sağlıklı bir hayata adım atmış olurlar.

Rny Gastrik Bypass Operasyonu Nasıl Yapılır?

Rny Gastrik Bypass operasyonu, laparoskopik olarak gerçekleştirilen bir operasyondur. Bu operasyonda karın bölgesinde açılan küçük kesiklerden içeriye ameliyatta kullanılacak olan ekipmanlar ve izlem araçları gönderilir.

İzlem araçlarının ekrana yansıttığı görüntüler ile cerrah tüm operasyonu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir.

Açık bir operasyon olmaması sebebiyle, hastada kalan operasyon izleri son derece küçük olacaktır.

Rny Gastrik Bypass operasyonu iki aşamalı olarak gerçekleştirilir. Operasyonun ilk aşamasında yemek borusu ve midenin birleştiği noktada, mide biri küçük ve biri büyük olmak üzere iki parçaya bölünür ve büyük parça kapatılarak ayrılır.

Oluşturulmuş olan küçük mide torbasının hacmi hastanın durumuna bağlı olarak ortalama 30 ila 50 ml civarındadır.

İkinci aşamada ise ince bağırsakların bir kısmı ayrılır ve yeni oluşturulmuş olan mide torbasına bağlanır. Bu sayede hastada yeni bir sindirim yolu ortaya çıkmış olur.

Mide ve bağırsakların ayrılan kısımları hastanın vücudundan çıkarılmaz. Söz konusu parçalar sindirim sisteminin çalışmasına katkıda bulunurlar.

Kısaca anlatmak gerekirse bu operasyon ile midenin büyük bir kısmı bypass edilir ve hastanın midesinin küçülmesi sağlanmış olur.

Rny Gastrik Bypass Operasyonu Avantajları Nelerdir?

Rny Gastrik Bypass operasyonunun en önemli avantajlarından biri, kapalı bir operasyon olması sebebiyle derin ameliyat izlerinin oluşmuyor olmasıdır. Operasyonun diğer avantajları ise şu şekilde listenelebilir:

 • Hastanın tükettiği besin miktarında ciddi anlamda azalma olur,
 • Hastalar uzun vadede ortalama olarak yüzde 60 ile 80 arasında zayıflama gösterir,
 • Hastaların vermiş olduğu kiloları geri alma gibi bir riski bulunmaz,
 • Hasta tokluk hissi yaşayacağı için iştahı baskılanmış olur,
 • Daha az yemek tüketileceği için, daha az kalori alınmış olur ve bu da kilo almanın önüne geçen önemli etkenlerden biridir,
 • Hasta aşırı kilolarından kurtulacağı için, yaşanabilecek başka sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olur.

Tüm bu avantajlar sayesinde hasta zorluklarla dolu hayatını bir kenarı bırakır ve daha sağlıklı ve özgüveni yüksek bir hayata geçiş yapmış olur.

Rny Gastrik Bypass Operasyonu Dezavantajları Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi Rny Gastrik Bypass operasyonunda da küçük de olsa riskler ve dezavantajlar bulunur. Söz konusu dezavantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Uygulanan diğer mide küçültme operasyonlarının aksine, Rny Gastrik Bypass operasyonunda bağırsaklarda da işlem yapılır ve bu durum komplikasyon oluşma riskini artırır,
 • Vücudun emilimi azaltıldığı için, vücudun ihtiyacı olan bazı vitamin ve minerallerde eksiklik yaşanabilir,
 • Revizyon operasyonları için seçenekler daraltılmış olur.

Tüm bunların dışında hastanın operasyon sonrası süreçte diyet alışkanlıklarına ve egzersizlerine devam etmesi büyük önem taşımaktadır.

Rny Gastrik Bypass Operasyonu Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Rny Gastrik Bypass operasyonunda vücutta açılan kesikler çok küçük olduğu için, açık mide operasyonlarına oranla çok daha az ağrı oluşur.

Aynı zamanda operasyon öncesine alınmış önlemler, hastanın operasyon sonrasında daha az ağrı yaşamasını sağlar.

Elbette oluşacak ağrıların şiddeti hastanın durumuna göre de değişkenlik gösterir. Operasyon sonrasında hasta, çok kısa süre içerisinde normal yaşantısına geri dönebilir.

Rny Gastrik Bypass Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Rny Gastrik Bypass operasyonu laparoskopik yani kapalı bir ameliyat olduğu için, açık operasyonlarla karşılaştırıldığında çok daha hızlı bir iyileşme süreci yaşanır.

Operasyon gerçekleştikten sonra hasta kontrol amaçlı olarak birkaç gün müşahede altında tutulur ve herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa taburcu edilir.

Eğer operasyondan sonra hasta yüksek ateş ya da şiddetli karın ağrısı gibi sorunlar yaşarsa, bunlar komplikasyon habercisidir ve acil olarak bir doktora başvurmak gerekir.

Eğer hastanın aktif olarak çalıştığı bir işi varsa, işe dönüş süreci doktor tavsiyeleri doğrultusunda gerçekleşir. Örneğin hastanın işi masa başındaysa, hasta 1 hafta içerisinde işinin başına dönebilir.

Fakat hasta aktif olarak hareket ettiği bir iş yapıyorsa, o halde işe dönüş süreci 1 ayı bulabilir. Elbette bu rakamlar hastanın durumuna göre de değişkenlik gösterebilir.

Rny Gastrik Bypass Operasyonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Rny Gastrik Bypass operasyonu geçirmiş olan hastalar yaklaşık 1 ay boyunca yalnızca yumuşak gıdalar tüketmelidir.

Aynı zamanda doktorun hazırlamış olduğu diyet ve beslenme programına da koşulsuz olarak uyulması gerekir.

Operasyon sonrasında emilimin azalması sebebiyle hastada vitamin ve mineral eksikliği gibi durumların ortaya çıkması ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple yine doktor tavsiyesiyle gıda takviyelerinin uygulanması mümkündür.

Ayrıca hastaların tükettikleri gıdaları hazmın kolaylaştırılması adına daha fazla çiğnemeleri önerilmektedir.

Tüm bu yönlendirmelere doğru şekilde uyulduğu takdirde, operasyon ve tedavi süreci amacına ulaşmış bir şekilde sonuçlandırılmış olur.

Eğer siz de operasyon hakkında detaylı bilgi almak, operasyon için uygun olup olmadığını öğrenmek isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını alabilir ve kendi tedavi sürecinizi planlayabilirsiniz.