Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Obezite cerrahisi, obez bireyler için uygulanan bir çeşit tıbbi tedavi yöntemidir. Dünya’da artık en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite hastalığı, genellikle gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlaşmaktadır.

Bu hastalığın ise birçok sebebi bulunmaktadır. Obez hasta birey sayısı gün geçtikçe Dünya genelinde artış göstermektedir. Bu durum ülkemiz için de geçerlidir.

Obezite hastalığı ise genellikle kadın bireylerde erkek bireylere oranla daha sık rastlanılmaktadır.

Obezite Cerrahisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Obezite cerrahisi uygulanma durumu hasta bireye bağlıdır. Cerrahi tedavi öncesinde bireylerin, kilo alıp verme konusunda bu durumu etkileyebilecek herhangi bir sıkıntılarının olup olmadığı belirlenmektedir.

Belirlenen bu durum cerrahi müdahalede herhangi bir sıkıntı arz etmiyorsa, bireyin kilosuna bakılır. Bireyin kilosu ameliyatı kaldırabilecek düzeyde ise cerrahi müdahale gerçekleşebilir.

Obezite Cerrahisi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Obezite cerrahisi için bireyler, çeşitli kontrollerden geçmelidir. Ancak bu sayede cerrahi müdahale söz konusudur. Obezitede yaş oldukça önemlidir.

Bireyin hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için obez bireyler, bu hastalıktan olabildiğince erken kurtulması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda bireylerin ameliyat tercihi olmamaktadır.

Bu durum ise genellikle yaştan kaynaklıdır. 18 ila 65 yaş arasında obezite hastalığı için herhangi bir cerrahi müdahale yapılmasında sıkıntı görülmemektedir.

Obezite Cerrahisinin Riskleri Nelerdir?

Obezite cerrahisi oldukça ağırdır. Bu yüzden öncelikle bireylerin kendilerini kontrol altında tutması önemlidir.

Hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan bir çeşit zorluklar barındırmaktadır. Ameliyat sonrasında bireylerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Ameliyat sonrası birey belirli bir süre zarfında ağrı durumu yaşayabilir.

Ağrının yanında hareket kısıtlaması yaşayabilir. Egzersiz yapımı ameliyattan bir süre sonra yapılmaktadır. Bireyler ameliyat sonrasında yedikleri, içtikleri ve yaşam biçimleri konusunda oldukça titiz davranmalıdır.

Obezite Cerrahisi Yöntemine Nasıl Karar Veriliyor?

Obezite cerrahisi yönteminin karar aşaması bireylere göre çeşitlilik göstermektedir. Cerrahinin birçok yöntemi vardır. Bireyin kilosu, yağ oranı, yaşı gibi çeşitli faktörler bu durumun gidişatını değiştirebilir.

Hekimler, bireylerin sağlık durumları gibi çeşitli durumları kontrol etmelerinden sonra uygun tedavi yöntemine karar verme aşaması başlamaktadır.

Bu durum dahilinde ise uygun cerrahi müdahale yöntemi belirlenip hasta hazır olduğunda uygulama yapılmaktadır.

Obezite Cerrahisi Kaç Kiloda Başlar?

Obezite cerrahisi bireye bağlıdır. Bireyin sahip olduğu kilolar ve bireyin kendine has özellikleri ile cerrahi operasyon müdahale zamanı ve yöntemi farklılıklar göstermektedir.

Genellikle uzmanlar tarafından vücut kitle indeksi (VİK) hesaplaması sonucunda belirlenmektedir. Bu hesaplama ise şöyledir:

VİK 20-25 arasındakiler normal kilolu birey,

VİK 25-30 arasındakiler fazla kilolu birey,

VİK 30-35 arasındakiler obez birey,

VİK 35 ve üzerindekiler morbid obez birey demektir. Bu sınıflandırmaya göre ise gerekli işlem yapılmaktadır.

Obezite Cerrahisi Kimlere Yapılabilir?

Obezite cerrahisi yaş, boy, kilo ve sağlık durumuna göre uygunluğu çeşitlilik göstermektedir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan, 18-65 yaş arasında olan, vücudu ameliyatı kaldırabilecek olan her bireye cerrahi müdahale yapılabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Nasıldır?

Obezite cerrahisi sonrasında bireylerin yaşamlarının değişmesi gerekmektedir. Bireyler, aşırı yağlı ya da aşırı karbonhidratlı besinler yerine daha sağlıklı besinlere yönelmelidirler.

Bununla beraber bireyler yaşam biçimlerini değiştirerek düzenli egzersizlerle cerrahi müdahalenin etkisini arttırabilirler.

Obezite Cerrahisi Çeşitleri Nelerdir?

Obezite cerrahisi bir sürü çeşit barındırmaktadır. Tüp mide, mide kelepçesi, gastrik band, gastrik plikasyon, mide bypası gibi çeşitleri vardır.

Obezite cerrahisinin yöntemleri nelerdir?

Obezite cerrahisi yöntemleri çeşitlilik göstermektedir. Birçok ameliyat çeşidi olmasının yanında obezite için çeşitli egzersizler, ilaçlar ve psikolojik destek ile yenilebilir.