Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Vücut kitle indeksi hesaplamasının yapılması oldukça önemlidir. Hesaplamanın yapılış amacı ise bireylerin vücutlarında her şeyin kontrol altında olduğundan emin olmaktır.

İnsanlar bunu genellikle uygun kiloda olup olmadığını öğrenmek için hesaplamak istemektedir.

Hesaplamalar neticesine göre bireyler kendilerine uygun kilodalar ise kiloyu korumaya, uygun kiloda değil ise kilo almaya odaklanır. Hesaplamalara göre insanlar sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam için adım atar.

Vücut kitle indeksi hesaplamasının halk arasındaki adı ise boy kilo indeksidir. Hesaplama yaparken bireylerin kilogram cinsinden vücut kitlesinin, metre cinsindense vücut uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanılır.

Çıkan sonuca göre ise bireylerin kilosunun sınıflandırılması yapılır. Belirli kategorilere ayrılan bu sınıflandırma ise bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için oldukça önemlidir.

Ancak bu hesaplamanın eksik olduğu bir nokta vardır. Bu nokta ise vücuttaki kas ya da yağın ne kadar olduğunu göstermemektedir. Bu yağ ve kas oranını öğrenmek için bireyler kesinlikle bir uzman ile görüşmelidir.

Hangi Vücut Kitle İndeksleri Obez Kategorisindedir?

Vücut kitle indeksi kısaltma olarak VKİ ifadesi kullanılır. VKİ hesaplamasının sonuçlarına göre sınıflandırılmalar yapılmaktadır.

Bireylerin hesaplanmasında çıkan sonuç 30’un üzerinde ise bireye obez denir, 40’ın üzerinde ise bireye morbid obez denir, 50’nin üzerinde ise birey süper obez birey olarak adlandırılır.

Bu durumlar oldukça tehlikelidir. Sebebi ise fazla kilonun vücuda ciddi oranda zarar vermesidir.

Organlara zarar veren fazla kilo kaynaklı yağlanma durumu çözülmediği taktirde sonucu maalesef ağır olabilmektedir, durum ne kadar geç düzelirse hasar o kadar fazla olur.

Bu yüzden bireyler sonuçlarına göre kesinlikle bir hekim ile görüşmelidir.

Vücut kitle indeksi hesaplaması yapılırken dikkate alınan değerler sadece bireylerin ağırlığı (kg) ve bireylerin boyu önemsenmektedir.

Bu yüzden bu hesaplamayı yaparken derin bir sonuç alınmaz. Detaylı VKİ hesaplaması yapılması için bireylerin ağırlığı ve boyunun yanında bireylerin yaşı, cinsiyeti, vücut yağ yüzdesi ve bireylerin bel çevresi gibi çeşitli değerler de dikkate alınmalıdır.

Bu sayede dikkat edilen değerler fazla olduğu için detaylı bir işlem yapılarak daha doğru sonuç elde edilmektedir. Bu detaylı ve profesyonel yapılan hesaplama işlemi bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Vücut kitle indeksi hesaplamaları sonucunda elde edilen değerlere göre, bireylerin vücutlarında sağlıklarını bozacak kadar yağ birikimi olanlar, bir uzman dahilinde sağlıklı kiloya ulaşabilmek için çalışmaları başlatmalıdır.

Vücut kitle indeksi hesaplaması yapılırken sadece kilo ve boy uzunluğuna göre sınıflandırılma yapılmaz. Bunun yanında yaşa göre de belirli sınıflandırma yapılır. Bu sınıflandırma ise şöyledir:

 • 19-24 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 19-24 aralığında
 • 25-34 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 20-25 aralığında
 • 35-44 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 21-26 aralığında
 • 45-54 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 22-27 aralığında
 • 55-64 yaş arasında olan bireyler için ideal sonuç 23-28 aralığında.
 • 65 yaş ve üzerinde bireyler için ideal sonuç değeri 24-29 aralığında olması gerekmektedir.

Vücut kitle indeksi hesaplaması aynı zamanda yaşa göre de değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik ise şöyledir:

 • 150 cm erkeklerde ideal kilo 48, kadınlarda 43
 • 158 cm erkeklerde ideal kilo 55, kadınlarda 51
 • 160 cm erkeklerde ideal kilo 57, kadınlarda 52
 • 162 cm erkeklerde ideal kilo 59, kadınlarda 54
 • 165 cm erkeklerde ideal kilo 61, kadınlarda 57
 • 170 cm erkeklerde ideal kilo 66, kadınlarda 61 şeklindedir.