Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Uyku bozukluğu kilo aldırır mı? Sağlıklı bir yaşam için kaliteli uyku şarttır. Uyku, vücudun gün boyu maruz kaldığı durumlar karşısında onarılmasını sağlar, beyni dinlendirir, sinir sistemini tedavi eder ve enerji depolar.

Sürekli bölünen bir uyku ya da yeterli uyuyamama, bu dinlenme sürecini olumsuz etkiler ve gün boyu yorgunluk hissine yol açar.

Düşük kalitede bir uykunun fazlasıyla olumsuz sonucu vardır.

En genel uykusuzluk şikayetleri azalan enerji ve odaklanma problemleriyle ilişkilidir. Ayrıca yetersiz uyku, karar verme yeteneğini olumsuz yönde etkiler ve ruh halinde dengesizliklere sebep olur.

Depresyon ve anksiyete gibi sorunlara yol açan uykusuzluk, diyabet ve kalp gibi kronik hastalıklarla da bağlantılıdır.

Kalp yetmezliği, parkinson ve osteoartrit gibi hastalıkların yaygın belirtileri arasında yer alan uykusuzluk, belirli sağlık sorunları ya da bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  • Uyku Apnesi: Gündüz aşırı uyku, horlama, yorgunluk, baş ağrısı ve uyku sırasında nefes alamama gibi belirtilerle kendini gösteren uyku apnesi, genellikle aşırı kiloyla ilişkilendirilir.

Hastanın kilo vermesiyle hafifleyen bu rahatsızlıkta, hafif vakalar ameliyatla tedavi edilebilir.

  • Solunum Problemleri: Alerji, soğuk algınlığı ve solunum enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar, gece nefes almayı zorlaştırdığından uyku sorunlarına yol açar.
  • Noktüri: Sık idrara çıkma olarak da bilinen noktüri, gece uyuma güçlüğüne ve hormonal dengesizliklere neden olur.
  • Narkolepsi: Gündüz uyuma isteğinde artış ve kısa kısa uyuma atakları narkolepsi belirtileri arasındadır.

Parçalı uyku esnasında, rüya ve halüsinasyon görülebilir. Bu da hastanın ruh dengesini bozar ve uykudan yeterli verimi alamamasını sağlar.

  • Huzursuz Bacak Sendromu: Vücut hareketsizken oluşan bacakları hareket ettirme isteği, uyku sırasında ortaya çıkarak problemlere sebep olur.

Uyuşma ve karıncalanma hissiyle birlikte gözlemlenen bu problem, düzenli egzersizle düzelebilir.

  • Insomnia: Uyuyamama hastalığı olarak da bilinen insomnia, uykuya dalmada güçlük, kısa sürede uyanma ve sık bölünen uyku gibi sorunlara yol açarak uyku kalitesini düşürür.
  • Stres: Kaygı ve stres genel olarak uyku kalitesini düşüren etmenlerdendir.

Uykuya dalma güçlüğü ve uyuma süresine kısalma gibi belirtilerle ortaya çıkan bu sorunlar, kabus ve uyurgezerlik gibi problemleri de beraberinde getirir.

  • Kronik Ağrı: Artrit, enflamatuar bağırsak hastalığı, kronik baş ağrısı, bel ağrısı ve yorgunluk sendromu gibi kronik hastalıklar, vücutta sürekli ağrıya yol açtığı için uykuyu zorlaştırır.
  • Parasomnia: Uyku esnasında sayıklama, inleme, kabus görme, uyurgezerlik, diş gıcırdatma ve yatak ıslatma gibi belirtilerle ortaya çıkan parasomniler, verimsiz bir uyku uyumaya ve tam dinlenememeye neden olur.

Çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkan uyku bozukluğu yaş, depresyon, düzenli kullanılan ilaçlar, yaşam tarzı, psikolojik etkenler ve kalp rahatsızlıkları gibi pek çok şeye bağlı olabilir.

Geç saatte fazla kafein alımı da uyku problemlerine yol açar. Bu nedenle uyku bozukluğunun tedavisinde, öncelikle altta yatan sebebin bulunması ve tedavi edilmesi gerekir.

İlgili hastalığın tedavi edilmesiyle birlikte, uyku bozukluğu kilo aldırır mı sorunu da ortadan kalkar.

Uyku Bozukluğu Kilo Aldırır Mı?

Yetersiz uykunun vücuttaki hormonal dengeyi bozduğu ve sürekli yemek yeme isteğine yol açtığı bir gerçek.

Yapılan çalışmalara göre, kalitesiz veya yetersiz uyku vücutta çeşitli sorunlara yol açarak kilo alımına yol açar.

Diyabet hastalıklarının da tetikleyicisi olan uyku problemleri, doygunluk sinyali gönderen leptin seviyesini düşürür ve vücudun ihtiyacından fazla kalori tüketmesine neden olur.

Beyne aşırı yemek yeme sinyalinin gönderilmesinin dışında iştah artıran açlık hormonu seviyesini de yükselten uyku bozukluğu, vücutta strese yol açan durumlara sebep olur.

Stresle birlikte gelişen kortizon hormonu, iştahı artırarak daha fazla yemek yeme isteğine ve dolayısıyla kilo alımına yol açar.

Hormonal dengeleri alt üst eden ve aşırı yemek yemeye neden olan uyku bozukluğu, tedavi edilmediği takdirde obezite ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Yetersiz uyku, insülin direncini artırarak şeker metabolizmasında bozulmalara yol açar. Vücutta insülin direncinin artmasıyla birlikte, insülin salgılaması da artar.

Özellikle göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olan aşırı miktardaki insülin salınımı, Tip-2 diyabete neden olur. Yapılan araştırmalar, günde 5 saatten az uyuyanlarda, şeker hastalığı riskinin de yüksek olduğunu göstermektedir.

Aşırı kilo ve obezite, gece kaliteli bir uykuyu engeller. Kilolu kişilerde, uyku apnesi gibi uyku bozukluklarına sebep olan sağlık sorunları daha sık görülür.

Gece nefes alıp vermeyi zorlaştıran bu tip hastalıklar, uyku uyumada güçlüğe ve sık sık uyanmaya sebep olur.

Aşırı kilo sebebiyle oluşan diyabet, artrit ve kalp hastalıkları uyku kalitesini ciddi anlamda düşürür. Bu nedenle, uyku sağlığı için ideal kilo aralığında olmak önem kazanır.