Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Karaciğerin ürettiği safrayı depolayan safra kesesi sonrasında bu safrayı ince bağırsağa aktarır. Safra kesesinde bulunan safranın ince bağırsağa aktarılacak olan kısmının safra taşı ya da topakları ile tıkanması sonrasında iltihaplanma oluşur.

Safra kesesi iltihabı ise kolesistit olarak tıp dilinde ifade edilir. Safra kesesi iltihabı ( kolesistit ) nedir sorusunun yanıtını bulmanın sonrasında iltihap belirtileri nedir sorusu akıllara gelmektedir. Birçok kişi belirtileri yaşamak ile beraber farklı rahatsızlıklar ile karıştırılması sebebi ile doktora başvurmakta gecikmektedir. Bu ise sorunun ilerlemesine etki eder.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi belirtileri genellikle öğün sonralarında karşılaşılan durumlardır. Vücutta bulunan yağın parçalanmasına göre alan safranın kese içinden çıkışının olmaması ve kese içinde iltihabın yaşanması özellikle ağır yemeklerin sonrasında şiddetli ağrı ile beraber görülür.

Ani bir şekilde yaşanan şiddetli ağrı sağ omuz ve sırta yayılım gösterir. Safra kesesi iltihabının diğer belirtileri ise bulantı ve kusmadır. Bunun yanında ateş, şişkinlik ve gözde ya da ciltte sararma durumları da rastlanır. Belirtilerin oluşması durumunda hekime başvurmanız önerilir.

Safra Kesesi İltihabı Tanısı Nasıl Konulur?

Safra kesesi iltihabı tanısı hekim tarafından gerçekleştirilecek muayene sonrasında yapılacak olan kan testleri ve görüntüleme ile beraber belirlenir. İşlemler sonrasında safra kesesinde taş varlığının belirlenmesi ile beraber taşın hareketi ile ilgili tarama istenir.

Safra Kesesi iltihabı Tedavi Yöntemleri

Safra kesesi iltihabı tedavi yöntemleri hekim tarafından gerçekleştirilen muayene ve test sonuçlarına göre belirlenir. Tedavi uygulamasında safra kesesinin dinlendirilmesi, antibiyotik ve çeşitli ilaçların kullanımı, safra taşının alınması gibi yöntemler uygulanabiliyor. İleri derecede olan safra kesesi iltihaplarında ise safra kesesinin alınması ile de karşılaşılabilmektedir.

Safra kesesi taşının ya da safra kesesinin alım işlemlerinde günümüzde kapalı ameliyat işlemlerinden yararlanılmaktadır.

Safra kesesinin alım işlemleri sonrasında karaciğerde oluşmakta olan safra sıvısı direk olarak ince bağırsağa inecektir. Bu sebep ile işlem sonrasını takip eden birkaç ay boyunca duruma vücudun uyum sağlaması adına yağsız yemeklerin tüketilmesi önerilir.