Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Kalın bağırsağın anüs ile bağlanmasına destek olan kısım olarak bilinen rektumun görevi dışarı atılacak olan dışkıyı saklamadır. Yaklaşık olarak 12 cm olan rektum 3 tabakadan meydana gelmektedir.

Mukoza bölümü, muskularis propria bölümü ve son olarak yağ tabakasından meydana gelir. Dışkılamanın kolaylaşmasını sağlayan bu üç bölümün yanı sıra lenf bezleri de rektumun çevresini sararak bağışıklık anlamında güçlenmesine de destek sunar.

Rektum kanseri kanserli olan hücrelerin dokularda oluşması ile meydana gelir. Kolorektal kanser olarak da ifade edilen rektum kanseri 50 yaş sonrasında daha sık karşılaşılmak ile beraber aile sağlık öyküsünde kanser riski bulunanlarda daha erken yaşlarda da gözlemlenebiliyor.

Erkeklere kıyasla rektum kanser kadınlarda daha sık karşılaşılan kanser türüdür.

Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rektum kanseri birçok kişide belirti vermeden ilerlemektedir. Birçok kişi de genel yapıla tarama sonrasında tespit edilmektedir.

Rektum kanseri belirtileri ile ilgili yapılan araştırmalara göre hastalarda yaşanan sıkıntıların başında ise makattan kan gelmesi ve kanlı dışkılamadır. Sıklıkla gözlemlenmekte olan bu sorun rektum kanseri ile ilgili olarak en çok rastlanan durumdur. Kanlı dışkı ve makattan kan gelme durumu ortalama olarak 10 hastanın 8’ inin karşı karşıya kaldığı belirtidir.

Dışkıda mukusa rastlanmasının yanı sıra dışkılama da farklılıklarda gözlemlenir. Aşırı gaz oluşumu, kabızlık ya da ishal gibi bağırsak hareketlerinde olan değişimlerde rektum kanseri belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Bunun yanında dışkılama sık olmasına karşın yeterli dışkılayamama, ince dışkılama ya da bağırsağın boş olduğu duygusu da rektum kanserinde karşılaşılan belirtilerdir.

Bölgede oluşan tümör sebebi ile görülen dışkılama bozuklukları ayrıca rektumun tıkanmasına da sebep olabilmektedir. Bağırsak hareketlerinde ve dışkılama da görülen sorunların yanı sıra sebebi belirlenemeyen kilo kaybı da rektum kanseri belirtileri içinde yer alır.

Rektum alanında gelişen kanama ise ilerleyen dönemde anemiye sebep olarak hastada nefes darlığı, yorgunluk, kalp atış hızında artış, baş dönmesi gibi sorunlar görülebiliyor.

Kanser bulgusu zaman içinde ya da hızla gelişim göstererek yayılabilmektedir. Bu de yaşanan belirtilerin değişmesine de etki eder.

Rektum Kanseri Neden Olur?

Rektum kanseri ile ilgili tam olarak sebebi belirli değildir. Fakat rektum kanseri ile ilgili olarak bazı belirtiler ve bulgular eşliğinde sebepleri hakkında bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu ise rektum kanserine yakalanma da risk gruplarının oluşmasına neden olmaktadır.

Rektum kanseri risk grupları arasında en sık karşılaşılan kanserin ileri yaşlarda görülmesidir. Bu sebep ile yaş ilerlemesi ile beraber taramaların düzenli olarak yaptırılması erken teşhisin elde edilmesine destek sunması açısından önemlidir.

Sigara ve alkol tüketimi de rektum kanserinin tetiklenmesinde rol oynamaktadır. Sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıkların yanında hayvansal gıdaların yüksek yağ içerikli besinlerin de sıklıkla tüketilmesi kansere yakalanma riskinin artmasına etki eder.

Hastada kolorektal kanserin daha önceden görülmesi ya da polip öyküsüne sahip olması da risk grubunda yer almasına neden olur. Öncesinde böyle bir öyküye sahip olan hastaların düzenli olarak taramalarını gerçekleştirmesi tavsiye edilmektedir.

Rektum kanseri riskini artıran bir diğer etken ise hastada crohn hastalığı veya ülseratif kolit yer alması olarak sayılabilmektedir.

Genetik faktörlere bakıldığında aile öyküsü içinde kanser olgusu bulunan ailesel adenomatoz polipozis olan kişilerde de rektum kanseri riski vardır.

Rektum kanserine yakalanma da hareketsiz yaşama sahip olunması, aşırı kilo da etkilidir. Karın bölgesinde yapılan ve kanser tedavisinde uygulanan radyoterapi uygulamaları da riskin artmasına neden olur.

Aynı zamanda diyabet hastalarının da rektum kanserine yakalanma riski son derece yüksek olarak ifade edilmektedir.

Rektum Kanser Tanısı

Rektum kanseri tanısı ile ilgili olarak yapılacak olan işlemlerde öncelikle hastanın şikâyetleri detaylı olarak dinlenir. Akabinde ise hastanın tıbbi öyküsü detaylandırılarak fiziki muayene işlemine gerçekleştirilir.

Alınan bulgular sonucunda hekimin rektum kanseri ile ilgili detaylı bilgi alması için ise manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografiden yararlanılmaktadır.

Kanserin tanısında birçok farklı kan testi ve görüntüleme çalışmasında faydalanılarak tarama detaylandırılır.

Gerçekleştirilen test, tarama ve görüntülemelerin sonrasında kanser teşhisi var ise konulabilmektedir. Rektum kanser tanısının konulması sonrasında evresi ve yapılabilecek olan tedavi yöntemleri belirlenerek uygulamaya geçilir.

Rektum Kanser Evresi

Karsinoma in situ olarak ifade edilen kanserin ilk evresi olan evre 0’ dır. Rektum duvarının sadece iç tabakasına yer alan kanser hücresi olarak ifade edilmektedir. Rektum kanser hücrelerin iç dubardan dışa eğilim yaptığı dönem ise evre 1 olarak aktarılır.

Rektum kanserinde yaşana evre 2 ise kanserin dubar içinin yanı sıra dış kas tabakasına doğru ilerlemesi anlamına gelir. Rektum kanserinde evre 3 ise kanserin gelişiminin hızlandığı lenf dokusunu da ele geçirmiş olduğu evre olarak tanımlanır.

Rektum kanserinde son evre olarak kabul edilmekte olan evre ise kanserin uzak organlara dahi uzandığı bölüm olarak bilinir.

Rektum Kanseri Tedavisi

Rektum kanseri tedavisinde hastalığın evresi ve hastanın genel sağlık durumu uygulanacak olan tedavi için farklı işlemlere yer açılabilmesini sağlamaktadır. Hastanın sağlık durumunun iyi olması değerlerinin normal olması gibi durumlarda kanserli alanın cerrahi işlem ile alınması gerçekleştirilebilir.

Radyasyon ve kemoterapi uygulamaları da sıklıkla bu dönemde tercih edilerek kanserli hücrelerin temizlenmesi hedeflenir. Cerrahi yaklaşımlar ya da tedavi uygulamalarının belirlenmesinde hastanın genel durumu ve hastanın tedaviye verdiği tepkiler de etkili olmaktadır.

Hastalığın ilerlemiş olması ile beraber bazı hastalarda ise kemoterapi ilaçları ile beraber kanser rahatsızlığında kullanılan ilaçlara yer açılabilmektedir. Kişinin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına ise İmmünoterapi adı verilen işlemler tercih edilmektedir.

Rektum kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis son derece önem taşımaktadır. Bu sebep ile kanser ile ilgili olarak risk grubunda bulunmanız durumunda dönem dönem genel tarama işleminden yararlanarak henüz belirti vermeden kanserin ilk evresinde yakalamanın avantajı elde edinebilir.

Rektum Kanseri Evre Belirlemede Yapılan Tetkikler

Rektum kanserinin tanısı sonrasında evresinin belirlenmesi tedavi için önem taşlamaktadır. İlk olarak rektal muayeneden yararlanmakta olup sonrasında ise esnek sigmoidoskopi ve rijit sigmoidoskopi işlemleri yapılır.

Bunun yanında tam kan taraması da gerçekleştirilir. Tümör marker testleri, bilgisayarlı tomografi, manyetil rezonans yani MR çekiminin yanında göğüs röntgeni de talep edilen taramalar arasında yer alır.

Endoskopik Ultrason ve PET çekimi olarak ifade edilen pozitron emisyon tomografi taraması yapılarak hasarlı hücre alanının tespiti yapılır. Bunun yanı sıra hücre ve doku çalışmaları yapılarak kanserin türünün bulunması da sağlanır.

Gerçekleştirilecek olan tüm bu tarama, test ve görüntüleme işlemleri sonrasında kanserin türü, evresi ve hastanın genel sağlık durumu hakkında veriler elde edilmiş olur. Elde edilen veriler ışığında ise hastaya uygulanacak olan tedavi, cerrahi işlem detayları da hakkında da karar verilebilir.

İşlemler ile ilgili kararın alınmasında ise uzman hekimden destek alınması gerekir. Tedavi uygulamasında evrenin önem taşıdığı ve erken teşhisin ise tedavide önemli rol oynadığı unutulmamalıdır.

Hemoroid Rektum Kanserine Sebep Olur mu?

Hemoroid halk arasında mayasıl ya da basur olarak ifade edilen ve hastada sıkıntı yaratan bir sağlık sorunudur. Sorunun ilerlemeden tedavi edilmesi ise hastalığın şiddeti açısından önemlidir.

Hemoroid hastalığı ile ilgili olarak halk arasında rektum kanserine sebep olduğu da yaygın bir söylemdir.

Hemoroid bulgusu ile rektum kanseri arasında herhangi bir ilişki yoktur. Rektum kanserine yakalanma risk gruplarında da hemoroid hastalığı bulunanlar yer almaz. Fakat rektum kanseri vakalarında hemoroid bulgusu ile karşılaşılmaktadır.

Rektum kanserinde karşılaşılan makat kanaması ve kanlı dışkı hemoroid bulgusunda da karşılaşılmaktadır. Bu sebep ile her ne kadar hemoroid kaynaklığı olduğu düşünülse de uzman hekime başvurarak rektum kanseri taraması yaptırmanız da önerilir.