Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bağırsaklarda bulunan canlı mikroorganizmaların bütünü bağırsak florası olarak adlandırılır. Bağırsak florasının sağlıklı tutulması, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bir gerekliliktir. Bağırsak florasını oluşturan ve vücudun sağlıklı kalmasını sağlayan mikroorganizmalar ise probiyotiklerdir.

Probiyotik Nedir?

Bir mikroorganizma olan probiyotik, bir yandan bağışıklık sistemine olumlu etki ederken, bir yandan da sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Bağırsağın doğal florası içinde bulunan ve hastalık yaratabilecek her türlü organizmaya karşı bir duvar görevi görür. Birden fazla probiyotik türü olmakla birlikte, her probiyotik mikroorganizmanın farklı etkileri bulunur. Örneğin lakto bakteriler laktik asit üretir ve zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyerek bağırsakların asit dengesini korur. Probiyotikler aynı zamanda vücudun enerji kullanımını düzene sokarken, kalori yakımını da dengeler. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğu da söylenebilir.

Probiyotiklerin Özellikleri Nelerdir?

Bağırsaklar içerisinde bulunan ve sayıları yaklaşık olarak 100 trilyon civarında olan mikroorganizmaların tamamına bağırsak florası adı verilir. Bağırsaklarda bulunan bu 500 farklı organizma sindirim, besin emilimi, hastalık yaratan bakterilerle mücadele gibi pek çok farklı konuda görev alır. Bağırsaklarımızda doğal olarak bulunan pek çok probiyotik, farklı probiyotik ürünlerden de alınabilir. Dışarıdan alınacak olan probiyotiklerin sahip olması gereken özellikler şu şekildedir:

  • Kaynağı insan olan, zararsız ve güvenilir bir probiyotik olmalı,
  • Mide asidine ve safraya direnç gösterebilmeli,
  • İçerdiği canlı mikroorganizmaların miktarı yüksek olmalı,
  • Bağışıklık sistemini uyarıcı etkide olmalı,
  • Doğal bağırsak florasına uyum sağlayabilen ve kolonize olabilen bir yapıda olmalı,
  • Vitamin sentezi yapabilmeli ve antimikrobiyal algı üretebilmeli.

Tüm bu özelliklere sahip olan bir probiyotik, doğal olarak insan sağlığına da olumlu katkılar yapabilir ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yardımcı olur.

Probiyotik İçeren Besinler Nelerdir?

Bağırsak florasını sağlıklı hale getirmek için probiyotik besinler tüketmek büyük önem taşır. Peki probiyotik içeren en etkili besinler hangileridir. Bu konu ile ilgili şöyle bir liste yapabiliriz:

  • Bilinen en etkili probiyotik yoğurt Kemikleri güçlendirip kan basıncını düşürmesinin yanı sıra, irritabl bağırsak sendromu belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olur. Ayrıca B12, kalsiyum ve fosfor içerir.
  • En güçlü probiyotik kaynaklarından biri olarak değerlendirilen kefir kolesterol, diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı koruma sağlarken bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ayrıca kemikleri güçlendirmek, enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak ve sindirime yardımcı olmak gibi çok önemli görevleri bulunur.
  • Kalp hastalıkları, kanser, karaciğer yağlanması, kan şekeri ve alzheimer gibi hastalıkları önleyici etkisi olduğu bilinen lahana turşusu, tüketilmesi gereken önemli probiyotiklerden biridir. Ayrıca pek çok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ayrıca sirkeyle yapılmamış, yalnızca limon suyu kullanılarak yapılmış salatalık turşusu da etkili bir probiyotiktir.

Yukarıda saymış olduğumuz yoğurt, kefir ve lahana turşusu en etkili probiyotik besinler olarak değerlendirilir. Fakat probiyotik içeren besinler yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca şu probiyotik besinleri de bağırsak florasını sağlıklı ve dengeli tutmak için tüketmeyi tercih edebilirsiniz: Boza, tarhana, ayran ve peynir gibi fermente süt ürünleri, ekşi mayalı ekmek.

Probiyotik Gıdası Prebiyotikler

Probiyotikler prebiyotikler ile beslenir. Yani probiyotik miktarını artırmak için prebiyotik besinleri de tüketmek önemlidir. Prebiyotik içeren en önemli besinlerin listesi şu şekilde: Soğan, sarımsak, pırasa, balkabağı, tatlı patates, enginar, yer elması, kırmızı pancar, avokado, muz. Tüm bunların dışında sık tüketilen baklagillerden olan buğday, yulaf, kepekli çavdar, kinoa ve bulgur da önemli prebiyotik kaynaklarıdır. Eğer hem prebiyotik hem de probiyotik kaynağı olan bir besin tüketmek isterseniz, bunun için balı tercih edebilirsiniz.

Eğer bağırsak floranız konusunda herhangi bir problem olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun için öncelikle bir doktora görünmeniz ve doktor tavsiyeleri ile hareket etmeniz önemlidir.