Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İnsan vücudunda normal şartlarda alınan ve atılan sıvı arasında bir denge bulunur. Kimi zaman fonksiyonlardaki çeşitli aksaklıklar nedeniyle bu dengede bir bozulma söz konusu olabilir ve sonuç olarak vücudun farklı bölgelerinde ödem oluşabilir. Biriken ödemi vücuttan atmak adına sağlıklı bir beslenme planı uygulamak ile egzersiz düzenine sahip olmak bir hayli önemlidir.

Ödem Nedir?

İnsan vücudunda sıvı dengesi dolaşım sistemi ile sağlanır. Kan damarları aracılığıyla organlara giren kan vücut sıvısını oluşturur. Kalbe dolan kan dolaşım sistemi sayesinde ilgili doku ve organlara taşınır. Böylece vücut fonksiyonlarının devamlılığı için gerekli olan oksijen ve besin maddeleri vücuda dağılır. Bu döngü sağlıklı bireylerde ideal şekilde devam ederken kimi zaman çeşitli faktörlerin etkisiyle gerektiği gibi sürdürülemeyebilir ve bu durumda vücut sıvı dengesinde problemler yaşanmaya başlayabilir. Yaşanan sıvı dengesizliği ise kendini vücudun farklı noktalarında oluşan ödem olarak gösterir.

Ödem oluşan dokularda normalden daha fazla sıvı birikimi söz konusudur, bu nedenle bu dokularda gözle görülür bir büyüme yaşanır. Kol, bacak, el, ayak gibi vücut bölümleri ödemin en sık karşılaşıldığı bölgelerdir. Ödem oluşan bölgedeki şişliğin boyutu ve etkisi ödemin yapısına göre değişiklik gösterir. Ödem çoğunlukla bölgesel olmakla birlikte bazı durumlarda bütün vücudu etkileyebilir.

Ödem Neden Olur?

Ödem oluşumunun arkasındaki temel sebep, vücuttaki kılcal damarlardan sıvı sızmasıdır. Sızma yaşanan yerlerde biriken sıvı kolay kolay atılamaz ve ödeme neden olur, buna bağlı olarak bölgede şişme gözlenir. Ödem pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelebilir ancak genellikle bireyin sahip olduğu sağlıksız alışkanlıklar temel faktördür.

 • Hareketsiz yaşam tarzı, ödem oluşumunun ana sebeplerindendir. Yeterli seviyede hareket etmeyen bireylerde bacak ve ayak gibi vücut kasları güçsüzleşir, bölgedeki kan akışı yavaşlar. Buna bağlı olarak damarlarda kan birikmeye başlar ve biriken kan kılcal damarlar aracılığıyla dışarı sızar. Örneğin; uzun süreli yolculuk sonrası özellikle ayaklarda gözlenen ödem buna bağlı olarak gelişir.
 • Ödem oluşumundaki bir diğer faktör de vücut ısısının artmasıdır çünkü vücut sıcaklığı arttığı zaman damar hacminde genişleme gözlenir ve bu durum damarlardan sıvı sızma ihtimalini artırır.
 • Fazla tuz tüketimi ödem oluşumundaki ana faktörlerdendir ve vücudun su tutmasına neden olarak şişliklere yol açabilir.
 • Kimi durumlarda da rüzgar veya lodosa karşı dirençsiz olan bireylerde ödem oluşumuna rastlanabilir.
 • Hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, steroidler, şeker hastalığı ilaçları ve östrojenler de vücutta ödem oluşuma neden olabilir.
 • Bütün bunlara ek olarak böbrek hastalıkları, kalp damar hastalıkları, lenfödem, tiroit problemleri, kan pıhtılaşması, karaciğer rahatsızlıkları, tümör, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi sağlık sorunları vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına sebebiyet verebilir.
 • Gebelerde ve adet döneminde yaşanan hormonal dengesizlikler ödem oluşumunu tetikleyebilir.

Ödem Nasıl Atılır?

Ödem pek çok farklı sebepten kaynaklanabilir ve çeşitli yaşam tarzı değişiklikleriyle iyileştirilebilir. Ancak altında farklı hastalıkların yattığı ödem problemlerinde tedavi için öncelikle mevcut rahatsızlığın düzeltilmesi gerekir. Bunun için hekim önerisiyle çeşitli ilaçlar kullanmak ve altta yatan rahatsızlığı kontrol altında tutmak gerekir.

Diğer ödem problemlerinde ise;

 • Tuz tüketimini azaltmak,
 • Su tüketimini artırmak,
 • Hareket seviyesini artırmak,
 • Ödem bölgesini kalp seviyesinden yukarıda tutmak,
 • Ödemli bölgeyi hareket ettirmek,
 • Ödem üzerine masaj uygulamak

gibi çeşitli yöntemler ödemin vücuttan atılımını hızlandırmaya yardımcı olur.

Ödem Attıran Besinler

Uygulanan çeşitli yöntemlerin yanı sıra ödem atmaya yardımcı olan çeşitli besinlerin tüketimini artırmak da problemin daha hızlı geçmesinde etkilidir. Ödem attıran besinlerin başında şunlar sıralanabilir:

Ananas

Taze olarak tüketilen anas ödeme karşı oldukça etkilidir ve içindeki lifler sayesinde sindirim sistemine destek olur. Kan dolaşımını hızlandırarak selülit görünümü azaltır ve şişkinliği alır.

Yoğurt

Önemli bir detoks besini olan yoğurt, ödem oluşumunu engeller ve içindeki probiyotikler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücudu toksinlerden arındırır ve kan şekerini dengeler.

Maydanoz

Böbrekleri temizlemeye yardımcı olan maydonoz, şişkinlikleri azaltmada oldukça etkilidir. C vitamini yönünden zengin olması nedeniyle iyi bir antioksidandır ve ödemin hızlı atılmasını sağlar.

Salatalık

İçindeki zengin su miktarı ile vücuttaki sıvı dengesinin korunmasını sağlayan salatalık, aynı zamanda mide üzerinde rahatlatıcı etkiye sahiptir ve sindirimi kolaylaştırır. Antioksidan yönünden zengindir ve etkili bir idrar söktürücü olarak kullanılabilir. Özellikle sıcak havalarda vücut sıvı dengesinin korunmasını sağlayarak ödem oluşumunu engeller.

Yeşil Çay

Yüksek antioksidan içeriği ile metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, sindirim sistemine destek olur ve düzenli tüketildiğinde vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar. Günde 2 bardak tüketilen yeşil çay içine biraz limon eklendiğinde kısa sürede şişliklerde azalma gözlenir.

Kayısı

Sindirim sistemini düzenleyen kayısı potasyum yönünden bir hayli zengindir ve ödem karşısında etkili bir besin olarak kullanılabilir. Önemli bir A, B, C ve E vitamin deposu olan kayısı lif yönünden de zengindir ve antioksidan etki gösterir.

Kiraz Sapı

Kiraz sapı hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemleri engellemede oldukça etkilidir. Kaynatarak tüketilen kiraz sapı etkili bir ödem attırıcı olarak kullanılır. Günde bir bardak içilen kiraz sapı çayı sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kivi

Kivi önemli bir vitamin deposudur ve ödem söktürücü olarak kullanılır. İçindeki pektin maddesi ile vücudu toksinlerden arındırır, C vitamini sayesinde hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

Yulaf

Önemli bir lif kaynağı olan yulafın içinde bağırsak hareketliliğini artıran beta glukan bulunur, bu sayede sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve ödem birikimini engeller. Genellikle kahvaltıda tüketilen yulaf, ara öğünlerde veya çeşitli tariflerde kullanıldığında zayıflamaya da yardımcı olur.