Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Obezite ameliyatları sonrasında protein diyeti son derece önem taşımaktadır. Obezite cerrahi işlem sonrası protein alımı ile berber kişinin kas gelişiminde kilo kaybı ile ilgili olarak gerekli görülen kriterlerin gerçekleşmesine kadar her bir alan için gereklidir.

Tüm dünya da genel kabul görmüş olan protein alımında hastanın genel durumu detaylı olarak incelenerek ihtiyaca uygun olan beslenme tercih edilir. Hastanın genel sağlık durumuna göre kişiye özel olarak hazırlanacak olan protein alım desteği bariatrik diyetisyen tarafından belirlenmelidir.

Genel olarak ise obezite ameliyatı sonrasında hastanın günlük 60 illa 120 gram arasında protein tüketmesi önerilir.

Vücuttaki kas gelişiminde büyük rol oynamakta olan protein aynı zamanda tokluk hissinin artırılması ve bağışıklığında desteklenmesi açısından önemlidir. Obezite ameliyatı gerçekleştirilmiş olan hastalarda gıda alım miktarı azaltılır.

O sebep ile iyileşme sürecinde normalin üstünde bir protein alımından yararlanılması gerekir.

Protein Yetersizliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücut için son derece önemli olan protein özellikle obezite cerrahi işlemi gerçekleştiren kişilerde daha fazla gereklidir. Protein yetersizliğinin vücutta nüksetmesi durumunda kişi de kilo artışı yaşanırken aynı zamanda yüz ve bacak alanlarında şişme, saç sorunlarının gelişimi ve sağlıksız saçların oluşumu, kavrama güçlüğü ve kas kütle kaybı ile karşılaşılabilir.

Kişi de iştahsızlık, bulantı, halsizlik, açlık hissi gibi farklı durumlarda gözlemlenebilmektedir.

Obezite ameliyatları sonrasında tavsiye edilen protein diyeti ise hastanın olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamasını için hedeflenirken ayrıca komplikasyonların yaşanmaması içinde önem taşımaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Protein Desteği Neden Önemlidir?

Obezite cerrahisi sonrasında hastalar genellikle çok az oranda beslenirler. Küçük parçaların tüketilmesi sonrasında bile hastada tokluk hissi yaşanabilmektedir. Bu beslenme şekli ise hastanın ilk zaman kilo vermesini sağlarken ilerleyen dönemde güçsüzlük, kas kaybı ve daha ileri evrede ise farklı komplikasyonların gelişimine etki edebilmektedir.

Obezite ameliyatı sonrasında protein desteğin alınması ile beraber ise kişide bu oluşumlar yaşanmaz.

Obezite ameliyatları sonrasında hastanın kas kütlesinin gelişimi, beslenme şekline vücudun alışımı, enerjisini elde edebilmesi ve daha birçok sebebe bağlı olarak protein diyeti uygulamasına yer açılır.

Protein diyeti kişiye özel olarak hazırlanarak uygulaması istenir. Uygulamada kişinin günlük belirlenenden az protein tüketmesi sonrasında sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmasına etki edebilir. O sebep ile protein diyetinin sıkı sıkı uygulanması gerekir.

Protein vücudun temel taşları arasında yer alıp obezite operasyonu geçiren kişilerin kilo almamalarına da destek olacak olandır. Yeni beslenme modeline vücudun uyum sağlamasına destek sunmak ve ameliyatın başarı oranının artırılması için cerrahi işlem sonrasında kişiye özel olarak belirlene protein oranının günlük olarak alınması gerekir.

Cerrahi işlemler ve protein diyet uygulaması ile beraber hasta kısa sürede kendini toparlayacaktır.