Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Obezite ameliyatı öncesi diyet zorunlu mudur?  Obezite ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı, neler yapılmamalı hepsi bu yazımızda sizlerle

Hareketsiz hayat standartları ve sağlık beslenme alışkanlıkları nedeniyle artan obezite, çağın hastalığıdır. Tıp alanındaki gelişmeler obezite ameliyatının günümüzde cerrahi operasyonla yapılmasına izin verir.

Diyet, egzersiz ve ilaç tedavilerine göre çok daha etkili olan obezite ameliyatı yüksek başarı oranı ile öne çıkar. Ancak bu ameliyat öncesi ve sonrasında takip edilen diyet, hastanın iyileşme süresini ve kilo kontrolünü yakından ilgilendirir.

O halde obezite ameliyatı öncesinde diyet zorunlumu gelin birlikte inceleyelim

Obezite Teşhisi Nasıl Konur?

Genetik faktörler, bireysel etmenler, sağlıksız yaşam koşulları, hareketsiz yaşam, çevre koşulları, sağlıksız ve yağlı gıdalar tüketme gibi farklı etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan obezite; hasta hayatının pek çok yönden olumsuz etkilenmesine neden olur. Obezite Öncesi diyet önemlidir.

Obezite, genel olarak son safhada kendini açıkça gösteren bir sağlık problemidir.

Hastada, aşırı kilolu ve sağlıksız vücut yapısına bağlı obezite kaynaklı pek çok rahatsızlık gözlemlenir. Kişiye en uygun obezite ameliyatının belirlenmesinde, obezitenin doğru teşhisi ve altında yatan neden oldukça önemlidir.

Bu durumda hasta vücut kitle indeksi önemli olur.

Vücut kitle indeksi, hastanın dengeli bir kilo aralığında olup olmadığını kontrol etmek için kullanılan bir ölçüm sistemidir. Vücut kitle indeksini hesaplamak için, kişinin cm cinsinden boy uzunluğu, kg cinsinden ağırlığının karesine bölünür.

Hesaplaması son derece kolay olan bu sistemde, farklı obezite ve risk gruplarını tanımlamak için belirli aralıklar vardır.

Obezite ameliyatında temel ölçüm olarak kullanılan bu formül, hasta için en uygun ameliyat ve tedavi yönteminin belirlenmesinde de etkilidir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği vücut kitle indeksi kategorileri şunlardır:

18,5 altı: Zayıf
18,5-25 arası: Normal
25-30 arası: Kilolu
30-35 arası: Tip1 obez veya şişman
35-40 arası: Tip2 ya da ileri seviye obez
40 üstü: Morbid (hastalık seviyesinde) obez

Obezite Ameliyatı Nedir?

Obezite ameliyatı, bariatrik cerrahi olarak da bilinir ve vücut kitle indeksi 30’dan fazla olan hastalar için uygun bir tedavi yöntemidir.

Obezite ameliyatı hiçbir hasta için öncelikli tercih değildir, aksine egzersiz, diyet ve ilaç gibi tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu hastalarda uygulanır.

Aşırı kilo alımıyla gelişen obezite, pek çok kronik rahatsızlığa ve hatta ölüme sebep olabilir. Bu nedenle obezite tanısı konan hastalarda uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması şarttır.

Temeli vücutta ki yağ fazlasına dayanan obezite şu rahatsızlıklara yol açabilir:

 • İnsülin direnci
 • Şeker hastalığı
 • Koroner arter rahatsızlığı
 • Kan yağ oranında yükselme
 • Safra kesesi rahatsızlıkları
 • Kanser
 • Hipertansiyon
 • Felç ve inme
 • Karaciğer sorunları
 • Astım ve nefes darlığı
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • İskelet ve kas sistemi ile ilgili sorunlar
 • Cilt ve deri bozulmaları

Diğer tedavi yöntemleriyle entegre şekilde uygulanan obezite ameliyatı, hastanın kilo vermesine yardımcı olur ve kiloya bağlı gelişen hastalıkların tedavi edilmesini sağlar.

Fazla kilolardan kurtulmakla birlikte, obezite kaynaklı rahatsızlıkların gelişimi önlenir ve hasta sağlıklı bir yaşama sahip olur.

Obezite ameliyatında uygulanan farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler;

 • Tüp mide ameliyatı
 • Mide balonu
 • Mide botoksu
 • Revizyon ameliyatı
 • Tip2 diyabet (şeker) ameliyatı
 • Gastrik bypass
 • Duodenal switch

şeklinde sıralanabilir.

Obezite Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Cerrahi obezite ameliyatı, diğer tedavi yöntemlerini deneyen fakat sonuç alamayan hastalarda uygulanır.

Fakat, bütün operasyonlar her hasta için uygun değildir.Farklı ameliyatlarda farklı kontrollerin yapılması gerekebilir.

Cerrahi obezite ameliyatı olacak hastalarda, ilk olarak vücut kitle indeksine bakılır.

Genel olarak vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan hastalar, operasyon için uygundur.

35-40 arasında olan hastalarda ise hipertansiyon, karaciğer yağlanması ve uyku apnesi gibi ek bir rahatsızlık varsa, ameliyat gerçekleştirilebilir.

VKI değeri 30-35 arasında olan ve medikal yöntemlerle kan değerleri uygun seviyeye gerilemeyen Tip2 şeker hastalarında cerrahi müdahale önerilebilir.

Kısaca, obezite kaynaklı rahatsızlıkları ortadan kaldırmak ve yaşam süresini uzatmak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahalede, hastanın özel durumu ve varsa altta yatan diğer hastalıkları önemlidir.

Uygulanacak müdahale, uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen tetkik ve müdahaleler sonucunda kişiye en uygun olacak şekilde kararlaştırılır.

Obezite Ameliyatı Öncesi Diyet

Obezite ameliyatı öncesinde hastaların detaylı şekilde muayene edilmesi ve gerekli incelemelerle ameliyata hazırlanması gerekir.

Bu süreçte hastaların, doktor önerisinde bir diyeti takip etmesi ameliyatı ve ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecini kolaylaştırır.

Bu nedenle kişiye, yaşam standartlarına ve sağlık durumuna göre belirlenen diyet programının takip edilmesi gerekir.

Burada temel amaç, hastaya ameliyattan önce mümkün olduğunca kilo verdirmektir.

Böylece ameliyat sırasında komplikasyon oluşma riski azalır. Ayrıca, bu hastaların ameliyattan önceki gün katı gıda alımını durdurması ve ameliyattan 12 saat öncesinden itibaren sıvı tüketimini de kesmesi gerekir.

Hastaların, ameliyattan önce gıda tüketimini yavaş yavaş yapmaya alışması gerekir. Buna sıvı alımı da dahildir.

Alınan her lokma ağızda iyice çiğnendikten sonra yutulmalı ve yavaş yemek yeme alışkanlığı kazanılmalıdır. Böylece, ameliyat sonrası uygulanacak diyete ve yaşam tarzına daha kolay uyum sağlanır.

Ameliyat sonrasında ise hasta protein, vitamin ve mineral bakımından zengin bir diyet uygulamak zorundadır.

Böylece, vücut kısa sürede kendini toparlar ve ameliyatın olumsuz etkilerini atar.

obezite ameliyatı öncesi diyet zorunlu mudur? Ameliyat sonrasında uygulanacak düzenli diyet, tekrar kilo alımını engeller ve sağlığı korur.

Obezite Cerrahisinden Önce Ne Tüketilmeli?

Obezite ameliyatı öncesi diyet, hastaların ameliyattan önce 2 güne kadar katı ve yarı katı, protein yönünden zengin besinlerle beslenmesi gerekir.

Bu besinler; yumurta, beyaz et, kırmızı et, balık, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri olmalıdır.

Son 2 gün ise tanesiz sıvı diyetine geçilmeli, karbonhidrat ve yağ bakımından zengin gıdalardan uzak durulmalıdır.

Obezite Ameliyatı Öncesinde Tüketilmemesi Gerekenler

 • Yağlı yiyecek ve içecek
 • Hamur işi
 • Kızartma
 • Kuruyemiş
 • Asitli içecek
 • Şekerli yiyecek ve içecek
 • Alkol
 • Sigara

Obezite Ameliyatından Önce Uygulanan Diyet Ne İşe Yarar?

Kişisel ihtiyaca göre doktor tarafından önerilen bir diyetin uygulanması, obezite ameliyatında komplikasyon oluşmasını engeller.

Yağ yönünden fakir gıdalarla beslenmek, karaciğer ve karın içindeki yağlanmayı azaltır.

Şekerli gıda tüketimini kesmek, karaciğer hacminde azalmaya yol açar ve hasta ameliyattan sonra kısa sürede iyileşir. Sıvı besinler mideyi çok hızlı terk eder.

Bu nedenle hastaların öğün atlaması yapmadan ve uzun süre aç kalmadan gerekirse şekersiz bitki çayı, light ayran ve tanesiz çorba tüketmesi önerilir.

Obezite Ameliyatından Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

Obezite ameliyatı öncesi diyet zorunlu mudur? Şöyle ki hastaların, ameliyattan önceki yaşam stilini bırakarak sağlıklı alışkanlıklar edinmesi için gereklidir.

Aksi halde ameliyatın olumlu etkileri kısa sürede silinir ve hasta tekrar kilo almaya başlar. Bu nedenle doktor takibi ve önerisiyle kişiye özel bir beslenme planı çıkarılmalıdır.

Bu plan, ihtiyaca göre değişmekle birlikte genellikle aşırı baharatlı, yağlı ve yüksek kalorili gıda tüketimini kesmek, asitli ve gazlı içecekler tüketmemek, tatlı alımını sınırlamak şeklinde düzenlenir.

Bunun yerine, bol bol meyve ve sebze yenilmesi, protein içeriği zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Uygulanan diyet, bol su tüketimi ve düzenli egzersizle de desteklenmelidir.

Obezite operasyonu geçirecek hastaların, ameliyattan önceki yaşam stilini bırakarak sağlıklı alışkanlıklar edinmesi gerekir.

Aksi halde ameliyatın olumlu etkileri kısa sürede silinir ve hasta tekrar kilo almaya başlar. Bu nedenle doktor takibi ve önerisiyle kişiye özel bir beslenme planı çıkarılmalıdır.

Bu plan, ihtiyaca göre değişmekle birlikte genellikle aşırı baharatlı, yağlı ve yüksek kalorili gıda tüketimini kesmek, asitli ve gazlı içecekler tüketmemek, tatlı alımını sınırlamak şeklinde düzenlenir.

Bunun yerine, bol bol meyve ve sebze yenilmesi, protein içeriği zengin gıdaların tüketilmesi gerekir. Uygulanan diyet, bol su tüketimi ve düzenli egzersizle de desteklenmelidir.

Obezite Ameliyatından Ne Kadar Sonra Kilo Verilmeye Başlanır?

Ameliyat öncesi önerilen diyet ve egzersiz programını düzenli şekilde uygulayan hastalar, ameliyattan sonra ilk 3 ay içinde ortalama %10 ila %20 arası kilo verir.

Sonraki 6 ay içinde bu oran %35’lere kadar çıkar ve hasta 1 yıl içinde ideal kiloya ulaşır.