Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Covid-19, 2019 yılından bu yana tüm dünyayı etkisi altına almış olan, pek çok problemi beraberinde getiren ve günlük alışkanlıkları büyük ölçüde değiştirmiş olan küresel bir salgın.

Pandeminin ilk günlerinde Covid-19 ile ilgili çok doğru bilgilere ulaşılamamış olsa da, bugün yapılan araştırmalar sayesinde hastalığın seyri ve diğer hastalıklarla olan ilişkisine dair yeterli bilgiye sahip olunmuş durumda.

Tıpkı tüm hastalıklarda olduğu gibi, obezite ameliyatı geçirmiş olanlar da Covid-19 salgınının kendilerini ne şekilde etkileyeceğini bilmek istiyor. Peki obezite ameliyatı geçirenlerin Covid-19 salgınındaki risk durumları ne?

Obezite Ameliyatı Sonrası Covid-19’un Etkileri Nelerdir?

Bugüne kadar yapılmış olan klinik araştırmalar, Covid-19 salgınının seyri ve obezite sorunu bulunan hastaların yaşayabileceği durumlar göz önünde bulundurulduğunda, Covid-19 salgınının obezite problemi yaşayan kişiler için bir risk faktörü oluşturduğu söylenebilir.

Çünkü obeziteden kaynaklı olarak pek çok başka hastalık meydana gelmekte ve bu hastalıklar çoğu zaman ağır olabilmektedir.

Fakat yapılan araştırmalara göre, obezite ameliyatı geçirmiş olan ve bu sorundan kurtulmuş olan kişiler Covid-19 hastalığına yakalandığında, obezite sorunu yaşamaya devam eden kişilere oranla, daha az hastaneye yatmakta ve yoğun bakım ünitelerine daha az kaldırılmaktadır.

Yani denebilir ki, obezite ameliyatı geçirmiş olan kişilerin Covid-19 salgınından etkilenme oranları, obezite sorunu yaşayan kişilere oranla çok daha azdır.

Bir diğer önemli konu, hastanın ameliyatı geçirdikten ne kadar süre sonra Covid-19 hastalığına yakalandığı ile ilgilidir.

Çünkü her ameliyatta olduğu, obezite ameliyatından sonra da hastaların bağışıklık sistemi zayıflar.

Dolayısıyla herhangi bir hastalığa yakalanma riski de, normale göre artış gösterir.

Fakat söz konusu durum çok uzun sürmez ve muhtemelen bir aydan önce hastaları bağışıklık sistemi normale döner.

Yani burada denebilir ki, obezite ameliyatı geçirmiş olan kişiler ameliyat sonrasında mineral ve vitamin aldığı sürece ve ameliyat sonrası süreci atlattığı zaman, toplumdaki diğer insanlardan daha fazla risk altında olmayacaktır.

Aynı zaman bu süreçte, hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de daha sağlıklı bireylere dönüşebilmek adına beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

Obezite Ameliyatı Geçirenlerde Covid-19 Riskini Azaltmak İçin Beslenme Alışkanlıkları

Covid-10 salgını sırasında bağışıklık sisteminin güçlü olmasının, hastalığa yakalanma riskini ve hastalığa yakalanmış olanlardaki semptomları hafiflettiği artık biliniyor.

Tıpkı toplumdaki tüm insanların olduğu gibi, obezite ameliyatı geçirmiş olan hastaların da bu süreçte sorun yaşamamak ve pandeminin olumsuz etkilerine maruz kalmamak için belirli beslenme alışkanlıklarına uymaları gerekiyor.

Çünkü doğru beslenme alışkanlıkları bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücut direncinin artarak Covid-19 karşısında daha güçlü olmasına yardımcı olabiliyor.

Söz konusu beslenme alışkanlıklarını şu şekilde listelenebilir:

  • Ameliyat sonrası doktorlar tarafından önerilen ve rutin olarak kullanılan mineral ve vitaminlerin düzenli olarak kullanılmaya devam edilmeli,
  • Vücudun ihtiyacı olan protein alınabilmesi için tüketilen besinlere dikkat edilmeli,
  • Günlük sıvı alımına özen gösterilmeli,
  • Kafeinli içeceklerden ve özellikle de alkolden uzak durulmalı,
  • Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan ve herkesin uyması gereken temel Covid-19’dan korunma kurallarına uyulmalı.

Söz konusu alışkanlıklar, hem bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hem de Covid-19 salgınından korunabilmesi adına büyük önem taşımaktadır.

Obezite Sorunu Yaşayan Kişiler Daha Yüksek Risk Grubunda mı?

Yayınlanmış olan risk grubu listesinde obezite sorunu yaşayanların risk grubunda olmadıkları belirtilmiştir.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, obezite sorununun, belirtilmiş olan risk grubunda bulunan hemen hemen tüm hastalıklara yol açabilecek olmasıdır.

Bu yüzden obezite sorunu bulunan hastaların Covid-19’u ciddi ve ağır geçirme riski her zaman çok daha yüksektir.

Obezite ameliyatı olmuş olan kişiler, aynı zamanda bu hastalıkları geçirme ihtimalini de azaltmakta ve böylelikle söz konusu risk grubundan kendilerini uzaklaştırmaktadır.

Covid-19 Geçirmemiş Kişiler Salgın Döneminde Obezite Ameliyatı Olabilir Mi?

Covid-19 geçirmemiş kişiler obezite ameliyatı olabilir fakat bunun için öncelikle gerekli tüm testlerin yapılmış olması ve hastanın söz konusu operasyonu geçirmeye uygun olması gerekmektedir.

Pandemi döneminde kısıtlamalardan ötürü bazı ameliyatlar yapılamamış olsa da, bugün söz konusu hastaların obezite ameliyatı olması için önlerinde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Obezite Ameliyatı Ve Covid-19 İle İlgili Çalışmalar Neler Gösteriyor?

  • Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi’nin yayınlamış olduğu rapora göre, obez bireyler Covid-19 salgınında riskli gruptadır.
  • Türkiye’de yaşayan insanların yaklaşık olarak yüzde 30’u obezite sorunu yaşamaktadır ve dolayısıyla bu insanlar risk grubunda bulunmaktadır.
  • ABD’de New Orleans’da Covid-19 kaynaklı ölüm oranları, New York bölgesine oranla 7 kat daha yüksek. Bunun en önemli sebeplerinden biri New Orleans’ın obezite sorunu bulunan insanların yoğun olarak yaşadığı bir bölge olması.
  • Çin ve İtalya’da elde edilen verilere göre, aşırı kilolu bireylerin Covid-19 sebebiyle ölme riski, obezite ameliyatı geçirmiş olan bireylere oranla 3 ila 7 kat daha fazla.