Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Mide bandı, obezite ve obeziteye bağlı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Ülkemizde ve dünyada obez birey sayısındaki artış nedeniyle mide kelepçesi ameliyatı yaygın olarak uygulanmaktadır.

Bireylerin ideal kilo aralığına gelerek sağlıklı olmasının yanı sıra, sosyal adaptasyon sürecine de yardımcı olan bu operasyonun nasıl uygulandığı pek çok kişi açısından büyük merak unsurudur. Bu yazımızda mide bandı nedir, nasıl takılır ve kimlere uygulanır gibi sorulara yanıt aradık.

Mide Bandı Nedir?

Mide bandı yaygın olarak mide kelepçesi olarak bilinir. Mide bandı ameliyatı fazla kiloların mide ile yemek borusunun birleşim noktasına yerleştirilen bir bant ile verilmesini amaçlayan bir operasyondur.

Bu operasyonda kullanılan bant iç tarafında balona benzer bir yapı bulunur. Mide bandı ameliyatı sonrasında ilk başlarda inik hale getirilir, ancak daha sonra kademeli olarak şişirilir. Böylece yemek yeme oranında kontrol sağlanır ve bireyde kilo kaybı gözlenir.

Mide bandı mide ile yemek borusunun birleştiği alanda mide odacığı oluşturulmasını sağlar. Bu şekilde tüketilen besinler bu odacığa gelir ve besin geçişinin azaltılması sağlanır.

Besin geçişinin yavaş ve az olması, uzun süre tokluk hissi uyandırma ile daha az beslenerek doymada etkilidir. Bu da obezite tedavisini destekler niteliktedir. Ayrıca yavaş besin emiliminin zayıflamaya etkisi de vardır.

Mide bandı ameliyatında kullanılan cisimler, silikondan üretilen ve alerjiye neden olmayan bantlardır. Bu sayede midenin doğal olarak iki bölüme ayrılması sağlanır ve hastada kilo kaybı gerçekleştirilir. Ancak mide bandı ameliyatının başarıya ulaşması hastanın yemek yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler orantılıdır. Buna göre, sağlıklı yeme alışkanlıklarının kazanılması obezitenin tekrarlamaması için önemlidir.

Mide Bandı Kimlere Takılır?

Mide bandı operasyonu obeziteli, yani vücut kitle indeksi 40 ve üzerindeki bireylere uygulanır. Hastalık genel anestezi altında gerçekleştiği için ideal olarak 18-65 yaş aralığındaki, anestezi alabilir bütün obez bireylere uygulanabilir.

18 yaşın altındaki obez bireylerde ise operasyonun uygulanması için veli onayı gerekir. Mide bandı takılması için ameliyat düşünülen bireyde en az 5 yıldır devam eden obezitenin bulunması gerekir. Bu operasyonda silikondan üretilmiş bantlar kullanıldığı için hastada silikona karşı alerjinin bulunmaması önemlidir.

Ek olarak mide bandında, daha önceden sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve doğal yöntemlerle kilo vermeyi deneyip başarısız olmuş bireyler önceliklidir. Ameliyatın uygulanması için ek rahatsızlıklar ya da anestezi almanın riskli olduğu durumların bulunmaması gerekir.

Mide Kelepçesi Nasıl Uygulanır?

Mide kelepçesi operasyonu, hastaya genel anestezi verilmesiyle ve laparoskopik olarak uygulanır. Yani ameliyatta hasta vücuduna büyük kesi açılmaz, birkaç noktadan ufak kesilerle ve kameralı görüntüleme teknolojileri ile hasta vücuduna girilir.

Mide ile yemek borusu kesişim noktasından birkaç santim öteye ana maddesi silikon olan mide bandı yerleştirilir ve bu bant yemek geçişini kontrol edecek şekilde sıkılır.

Operasyonda midenin giriş kısmında ceviz ebatlarında yeni bir odacık oluşturulur ve bu oda sayesinde besinlerin mideye geçiş oranı ile hızı kontrol altına alınır.

Mide bandı operasyonunun sonucunda uzun süre tokluk hissi oluşturmak ve daha az yemek yeme isteği sağlamak ana amaçtır. Bu nedenle operasyonun direkt olarak hasta kilosunu azaltıcı etkisi bulunur.

Mide Bandı (Kelepçesi) Risk Faktörleri Nelerdir?

Mide kelepçesi Türkiye ve dünyada yaygın olarak uygulanan ameliyatlardan biridir ve genel risk faktörleri oldukça düşüktür. Fakat genel anestezi altında uygulandığı için her ameliyatta oluşacak komplikasyonların gelişme ihtimali bulunur.

Mide kelepçesi ameliyatında vücudun takılan bandı reddetmesi gibi nadir durumlar oluşabilir, bunun yanı sıra oluşabilecek diğer komplikasyonlar şunlardır:

  • Mide bandının kayması veya mide duvarında tahrişe yol açması
  • Enfeksiyon ve kanama gelişimi
  • Mide ülseri
  • Gastrit
  • Operasyon sırasında diğer organların zarar görmesi
  • Mide bandında yeterince şişirme sağlanamaması veya aşırı şişirme
  • Mide bandı portunda ters dönme veya delinme riski

Bu ameliyatta oluşan komplikasyonlar genellikle hastanın ameliyat sonrası önerilen diyet programına uymamasından kaynaklanır. Bu nedenle kilo sorunu çözülemez ve ameliyatın ilerleyen dönemde tekrarlanması gerekebilir.

Önerilen şekilde beslenilmesi ve doktor uyarılarının dikkate alınması durumunda bireydeki fazla kiloların yaklaşık %60’ı ilk 18 aylık süreçte verilir. %80 oranında kayıp ise 5 yıllık bir süreye yayılır. Burada önemli olan bireyin sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması ve düzenli egzersiz yapmasıdır.

Bu nedenle mide bandı bireyin efor göstermemesi halinde tek başına faydalı olabilecek bir operasyon değildir ve ciddi azim gerektirir.

Fazla kiloların verilmesi ve yeniden alınmaması için mide kelepçesi ameliyatından sonra, bireyin yaşam standartlarında iyileştirmeye gitmesi fazlasıyla önem taşır.