Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Özellikle bağırsak alanında görülen iltihaplı hastalıklara inflamatuar bağırsak hastalığı adı verilir.

Sindirim sistemi içinde yaşanan ve bağırsak alanda gelişen iltihaplanma sonrasında bağırsak yapısında da sorunlar yaşanabilir. Bağırsak yapısında bozulmalara sebep olan inflamatuar bağırsak hastalığı kronik bir sağlık sorunudur.

İnflamatuar bağırsak hastalığının iki farklı türü bulunmaktadır.

Ülserarif kolit ve de crohn hasatlıklarıdır. Belirlenmekte olan iki tür inflamatuar bağırsak hastalıkları sindirim sistemi alanında farklı yerleri etkilemektedir. Bu sebep ile de birbirlerinden farklı belirtiler ile karşımıza çıkar.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığının Genel Belirtileri Nelerdir?

İnflamatuar bağırsak hastalığı belirtileri iki farklı türde ( ülseratif kolit ve crohn hastalığı ) farklı şekilde gözlemlenmek ile beraber hekim tarafından bağırsak alanında iltihabın bulunduğuna işaret edebilecek olan genel belirtileri de yer almaktadır.

İnflamatuar bağırsak hastalığı genel belirtilerinde sıklıkla ishal baş göstermekte olup aynı zaman karın ağrısı, dışkının kanlı ya da mukuslu olması da gözlemlenir. Bunun yanı sıra ateş, kilo kaybı da yaşanan genel belirtiler arasında bulunur.

Bu genel belirtiler ayrıca kişinin genel sağlığı açısından da sorunlara yol açarak farklı problemlerinde gelişimin etki edebilmektedir.

Ülseratif kolit ve crohn hastalıkları her yaş grubunda gözlemlenmek ile beraber crohn hastalığı daha çok 30 yaşa kadar oluşarak teşhis konulabilmektedir.

Ülseratif kolit daha karakteristik olan belirtiler göstererek daha kısa sürede teşhisin konulmasını sağlamaktadır.

Buna nazaran crohn hastalığının teşhisi hastalığın karakteristik olarak belirtileri kısa sürede vermemesi nedeni ile daha zor olur.

Ülseratif Kolit Hastalığı

İnflamatuar bağırsak hastalığının bir türü olan ülseratif kolit hastalığı kalın bağırsakta iltihabın oluşması durumu olarak gözlemlenmektedir. Rektum adı verilmekte olan kalın bağırsağın son alanından başlamakta olup zaman ile üst alana kadar iltihabın gelişim göstermesi ile meydana gelmektedir.

Ülseratif Kolit Hastalığı Belirtileri

İnflamatuar bağırsak sendromunun bir türü olan ülseratif kolit hastalığında hastada gözlemlenen belirtilerin başında ishal ve karın ağrısı gelmektedir. Bunun yanı sıra kanlı dışkılama ve dışkıda mukusun gözlemlenmesi de rastlanan bir durum olarak yer alır.

Yaşanan ülseratif kolit hastalığında tekrarlayan ishal ile karşılaşılmak ile beraber dışkılamanın hemen hepsinde kana rastlanır. Nadir olmak ile beraber kabızlık da oluşabilir. Ülseratif kolit hastalığında ağrı ise değişen karın ağrısı olarak ifade edilmektedir.

Karnında krampların yaşanmasına ya da spazma da sebep olabilmektedir. Ülseratif kolit hastalığında bulantı ve kusma da görülebilmektedir.

Ülseratif kolit hastalığında ataklar ile ateş de görülebilir. Bunun yanı sıra iştah kaybı ve beraberinde de kilo kaybı da yaşanmaktadır. Dışkı tutamama ya da sık tuvalete çıkma ihtiyacı da görülebilir.

İnflamatuar bağırsak sendromunun bir türü olan ülseratif kolit hastalığı crohn hastalığına nazaran 30 yaşların sonrasında gözlemlenmektedir. Her yaş grubunda da görülebilmek ile beraber rastlanmaya da bilmektedir.

Ülseratif kolit hastalığında psikiyatr ya da nörolojik herhangi bir bulgu rastlanmaz. Nadir olarak fistül görülmek ile beraber anal ülser oluşumu ile karşılaşılabilir.

Crohn Hastalığı

İnflamatuar bağırsak sendromunun diğer bir türü olarak yer alan crohn hastalığında iltihaplanma durumu gastrointestinal ve kronik kanal da görülebilmektedir. Kanalın herhangi bir yerinde başlayan iltihaplanma zaman ile ilerler.

Sebepleri ile ilgili birçok ihtimal bulunmaktadır. Etki alanı ise ince bağırsak olmak ile beraber kalın bağırsağında etkileyen durumlar gözlemlenebilir. Etki alanı geniş olan crohn hastalığında bazen ağız, yemek borusu ve midenin de etkilendiği görülmektedir.

Crohn Hastalığı Belirtileri

İnflamatuar bağırsak hastalıkları sindirim sisteminde yaşanan iltihaplanma olup iki farklı tür ile ifade edilir. Bu türler arasında yer alan crohn hastalığının belirtilerinde en sık görülen ise iltihabın yaşandığı alana göre değişim gösterir.

İltihaplanmanın ilce bağırsak alanında mı yoksa kolonda mı yer aldığı belirtilerinde gelişimde etki etmektedir. Belirtilerin hastalığın tanısında belli bir yol izlenmesi için uygun ölçüde olmaması ve karakteristik bir özelliği sunmaması sebebi ile crohn hastalığının tanısının konulması ülseratif kolit hastalığına göre biraz daha zaman almaktadır.

Belirtilerin net olarak crohn hastalığının tanısının konmasına engel taşıması ise hastalığın tanısının konulmasında güçlük yaşanmasına neden olur.

Crohn hastalığı her yaşta görülebilmek ile beraber ülseratif kolite nazaran 30 yaşına gelmeden kişilerde bu hastalığın teşhisi konulmuş olur.

Fistül oluşumu çoğunlukla gözlemlenmek ile beraber tekrar eden ishaller diğer türe nazaran daha az görülür. Kanama yaşanabilmesine karşın ülseratif kolit kadar yaşanmaz. Hastalık ile ilgili belirtilerin kontrol altına alınması sonrasında ise hasta da kabızlık şikâyetleri görülmektedir.

Ağrı genel olarak karnın sağ alt bölgesinde gözlemlenir. Bağırsakta delinme ya da apse oluşumu var ise bulantı ve kusma da hasta da gözlemlenmektedir.

Crohn hastalığında hastada ortalama 10 illa 20 civarında arasında kilo kaybı yaşanabilir. Ergenlik ya da çocukluk döneminde de başlayabilen sağlık sorunu büyüme bozukluğunun yaşanmasına etki edebilmektedir. Ayrıca psikiyatri ve nörolojik belirtiler de gözlemlenmektedir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

İnflamatuar bağırsak hastalığı tanısı ile ilgili olarak uzman hekime başvurunun yapılması sonrasında hekim şikâyetleri dinleyerek fiziksel muayeneye yer açar.

Hastanın şikâyetleri ve hekim tarafından yapılan fiziki muayene sonrasında inflamatuar bağırsak sendromundan şüphelenilmesi durumunda bazı kan ve dışkı tahlilleri, ince ve kalın bağırsağın görüntülenmesi istenebilir.

Gerçekleştirilecek olan görüntüleme ve laboratuvar incelemeleri sonrasında hekimin şüpheleri doğrultusunda sonucun oluşması ile beraber tanı konulur. Tanının konulmasında hastalığın inflamatuar bağırsak sendromunun hangi türü olduğu belirlenerek buna göre gerekli olan tedavi ya da cerrahi işlemlere yer açılabilmektedir.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Tedavisi

İnflamatuar bağırsak hastalığı tedavisi işlemlerinde tanının konulması sonrasında tedavi işlemlerine başlanır. Tanının konulması sonrasında ilk olarak ilaç tedavisinden yararlanılmaktadır.

Hastalığın tedavi edilmesinde hastalığa sebep olan iltihabın yok edilmesi için uygun ölçüde hekim tarafından belirlenen antibiyotik kullanımlarına yer açılır.

Bunun yanı sıra hekim tarafından sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağırsak hareketlerinin de normale dönemsine destek sunan farklı ilaç tedavilerine yer açılmaktadır. Bunun yanı sıra biyolojik tedavilerden de faydalanılmaktadır.

İnflamatuar bağırsak hastalığında cerrahi müdahale ise acil olan durumlar söz konusu ise yapılmaktadır. İnflamatuar bağırsak hastalığı sebebi ile yaşanabilecek olan delinme, kanamalar, apse oluşumları, gerçekleştirilen tıbbi tedavilerin yetersiz kalması, bağırsak alanında yaşanan tıkanıklıkların yanı sıra fistül durumunda cerrahi işlemlerden yararlanılarak tedavinin yapılması sağlanır