Bu gönderiyi oylayın.
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Dumping sendromu, genellikle midenin hızlı şekilde boşalmasından kaynaklanır. Bu durum ishal, mide bulantısı ve istifra gibi sorunlardan hemen sonra meydana gelebilir.

Aynı zamanda yemek yedikten sonra hissedilen aşırı yorgunluk da dumping sendromunun emarelerinden biri olarak gösterilebilir. Şeker içeren yiyeceklerin tüketilmesi de dumping sendromunu tetikler.

Aynı zamanda dumping sendromu, mide çıkışında bulunan kasların iptal edilmesi sonucu, tüketilen besinlerin mideden kontrolsüz şekilde ince bağırsaklara boşalmasıyla da ortaya çıkmaktadır.

Dumping sendromu ayrıca yemek borusu ve bağırsaklarından operasyon geçirmiş kişilerde de ortaya çıkabilmektedir.

Dumping sendromunu ortaya çıkarabilecek ameliyatlar içerisinde midenin kısmi olarak ya da tamamen çıkarıldığı gastrektomi, obezite tedavisinde kullanılan gastrik bypass ve yemek borusu kanseri tedavisi için yemek borusunun çıkarıldığı özofajektomi operasyonları sayılabilir.

Eğer bir hasta dumping sendromu şüphesi taşıyorsa, bu durumda doktor öncelikle hastaya bu ameliyatları geçirip geçirmediğini soracaktır.

Dumping Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Dumping sendromu, seviyesine göre yemek yedikten hemen sonra ya da daha geç bir vakitte ortaya çıkabilir.

Bu hastalıkta 10-30 dakika aralığında ortaya çıkan belirtiler erken belirtiler, 1-3 saat içerisinde ortaya çıkan belirtiler geç belirtilerdir. Erken dönemde ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir:

 • Karın ağrısı,
 • Karın bölgesine kramp saplanması,
 • Mide bulantısı ve ishal,
 • Az yemek tüketerek tokluk hissine ulaşmak,
 • Genel ya da bölgesel terleme,

Dumping sendromunun geç dönem belirtiler ise şu şekilde listelenebilir:

 • Erken dönemde ortaya çıkan tüm belirtiler,
 • Kusma,
 • Vücutta kızarıklıklar oluşması,
 • Baş dönmesi ve halsizlik,
 • Kalp ritminde bozukluk ya da hızlı kalp atışı
 • Bilinçte dalgalanma, zihinde bulanıklık,
 • Titreme

Eğer yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtileri gösteriyorsanız ve daha önceden yine yukarıda belirtmiş olduğumuz hastalıklardan ya da operasyonlardan herhangi birini geçirdiyseniz, bir doktora başvurmanız erken teşhis ve erken tedavi açısından önemli olacaktır.

Dumping Sendromu Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri

Dumping sendromu teşhisi için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir ve hastanın bu şikayetleri ne yoğunlukta ve ne sıklıkta yaşadığı sorgulanır.

Dumping sendromu kan şekeri ile ilgili olabileceği için, hastanın glikoz ve kan şekeri testi istenir.

Yiyeceklerin mideden ne kadar hızlı geçtiğinin tespit edilebilmesi adına, hastadan içerisinde radyoaktif maddeler bulunan yiyecekleri tüketmeleri istenir.

Böylelikle görüntüleme yöntemleri sayesinde gıdanın mide içerisinde hareketleri izlenebilir. Doktorlar gerektiği durumlarda hastalardan endoskopi de isteyebilmektedir.

Yapılan tüm tetkik ve araştırmaların sonucunda hastaya dumping sendromu teşhisi konulabilir. Ardından buna uygun tedavi yöntemleri yine doktorlar tarafından önerilecektir.

Dumping sendromu erken evrede gerçekleşiyorsa, genellikle 3 ay içerisinde kendiliğinden çözülür.

Bu süreçte hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve bir diyet programı uygulaması, hastalığın semptomlarını azaltacaktır.

Fakat söz konusu durum, her zaman işe yaramayabilir ve hastalık tüm bunlara rağmen devam edebilir.

Bu süreçte doktorlar hastaya önce ilaç, gerektiği durumlarda da ameliyat önerebilirler.

Dumping sendromu genellikle ilaç tedavisi sonucu iyileşmekle beraber, nadiren de olsa ameliyat gerekebilir.

Diyet değişiklikleri ya da ilaç tedavisine başladıktan sonra, hastanın kilosu düzenli olarak izlenir. Eğer hasta aşırı kilo kaybı yaşıyorsa, bu durum doktora bildirilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Diyet sürecinde hastadan şeker içeren yiyecekler tüketmemesi, karbonhidrat yerine lifli besinler tüketmesi, küçük porsiyonlar halinde yemek yemesi, besinleri iyice çiğneyerek yutması, katı ve sıvı gıdaları bir arada tüketmemesi, yemeklerden ancak yarım saat önce sıvı tüketmesi istenir.

Eğer uygulanan diyet ve ilaç tedavisi işe yaramıyorsa, cerrahi operasyonla sorun çözülmeye çalışılacaktır.

Dumping Sendromu Belirtilerini Hafifletmek İçin Ne Yapmak Gerek?

Hastaların dumping sendromu belirtilerini hafifletmek için uygulayabilecekleri bazı beslenme alışkanlıkları bulunuyor.

Yiyecekleri iyi çiğnemek, yemekten yarım saat sonra uzanmak, makarna, pirinç ve beyaz ekmek tüketmekten kaçınmak, süt tüketmemek ve öğün aralarından ve yemeklerden yarım saat önce ya da sonra günde 8 bardak su tüketmek, dumping sendromunu hafifletecek öneriler olarak karşımıza çıkıyor.

Dumping Sendromunu Önlemek İçin Hangi Yiyecekler Uzak Durulmalı?

Dumping sendromunu önlemek için başta şeker ve şeker içeren her türlü besin olmak üzere, hamur işi, kek, bisküvi, dondurma, kraker ve cips gibi hazır gıdaların tümünden uzak durulması gerekiyor.

Dumping Sendromu Tedavisinin Sonrasında Hastalar Neler Yaşar?

Dumping sendromu tedavisinde eğer yalnızca besin değişikliği ve diyet uygulandıysa, bu durum hastanın günlük hayatını olumsuz şekilde etkilemez.

Fakat tedavi sürecinde herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmış ise, bu durumda ortaya bazı yan etkiler çıkabilir. Bu yan etkilerin başında kan şekerinin düşmesi gelmektedir.

Kan şekeri düşüklüğünün yanı sıra safra kesesinde taş oluşması, yağlı ve kötü kokulu dışkı ve enjeksiyon yapılan bölgelerde ağrı gibi yan etkiler de meydana gelebilir.

Dumping Sendromunda Diyet Nasıl Uygulanır?

Dumping sendromu yaşayan hastalar beslenme alışkanlıklarını günde büyük porsiyonlarla üç öğün yerine, küçük porsiyonlar ile 5-6 öğün olacak şekilde düzenlemelidir.

Aynı zamanda hastalar yemeklerden en az 60 dakika öncesine kadar sıvı tüketimi gerçekleştirmemelidir. Su ya da sıvı tüketimi, öğün aralarında gerçekleşmelidir.

Yüksek protein içeren kırmızı et, fıstık ezmesi, beyaz et, kompleks karbonhidratlar, lif oranı yüksek yiyecekler, balık ve mümkünse taze sebzeler tüketilmelidir.

Şeker bakımından zengin yiyeceklerden ve içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Süt içerisinde bulunan laktoz dumping sendromu semptomlarını artıracağı için, mümkün oldukça laktozsuz süt tüketilmelidir. Ve son olarak alkol ve sigara tüketimi de kesinlikle önerilmemektedir.

Dumping Sendromu ile İlgili Doktorunuza Sormanız Gerekenler Nelerdir?

Dumping sendromu şüphesi taşıyorsanız, hem teşhis hem de tedavi için doktora başvurmanız, tedavinizi doktorun yönlendirdiği şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Süreci tek başınıza atlatmaya çalışırsanız, karşınıza daha ciddi sorunlar çıkabilir. Bu yüzden öncelikle rahatsızlıklarınızı doktora aktardıktan sonra, teste ihtiyacınız olup olmadığını sormanız gerekiyor.

Diyet değişikliği yapacaksanız, hangi besinleri tüketmeniz ve hangi besinleri tüketmemeniz gerektiğini sormanız ve cevaplar almanız, tedavi sürecini hızlandıracak durumlardan biri olacaktır.

Aynı zamanda doktorunuza, diyet değişikliğinin işe yaramadığı durumlarda hangi ilacın kullanılması gerektiğini de sorabilirsiniz…